در روز اربعين در روز اربعين .

در روز اربعين

اساس رساله‌‌ي توضيح المسائل

بسم الله الرحمن الرحيم

سلام عليكم
رساله‌ي توضيح المسائل منهاج فردوسيان كه بر اساس احتياط نگاشته شده است، بر اساس كدام يك از موارد زير است؟
١. فتواها و احتياط‌هاي فقهاء و مجتهدين زنده‌ي اين زمان، كه از طرف كارشناسان اجتهاد و فقه، به عنوان فقهاي واجدالشرائط و مراجع تقليد و بهترين مجتهدين براي رجوع افراد، در مسائل شرعي (ناواضحات و نامسلمات) مشخص شده‌اند، در نظر گرفته مي‌شود؟ (كه با از دنيا رفتن هر كدام از اين فقهاء و مجتهدين، نظراتشان حذف خواهد گرديد و رساله به‌روز خواهد شد)
٢. فتواها واحتياط‌هاي تمام فقهاء و مجتهدين در عصر غيبت استاد حاضر (ارواحنا فداه)، كه به عنوان فقهاي واجدالشرائط و مراجع تقليد و بهترين مجتهدين زمان خودشان براي رجوع افراد، در مسائل شرعي (ناواضحات و نامسلمات) مطرح بوده‌اند، در نظر گرفته مي‌شود؟
٣. فراتر از فتواها و احتياط‌هاي تمام فقهاي واجدالشرائط و مراجع تقليد و بهترين مجتهدين در عصر غيبت استاد حاضر (ارواحنا فداه)، كه براي رجوع افراد در مسائل شرعي (ناواضحات و نامسلمات) مطرح بوده‌اند، در نظر گرفته مي‌شود؟ (منظور از فراتر، بدين گونه است كه اگر تمامي فقهاي واجدالشرائط و مراجع تقليد و بهترين مجتهدين در عصر غيبت استاد حاضر (ارواحنا فداه)، در مسأله‌اي، اما، اگر و شايد مطرح كنند، ما به كلي آن مسأله را ترك مي‌كنيم).
اللهم اسكنا الفردوس الاعلي مع محمد و آل محمد بحق محمد و آل محمد مع اصحاب المنهاج الفردوسيين ان شاءالله الرحمان.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
باسمه تعالي

سلام عليكم
در كتاب «اصول احتياط» كه در حكم مقدمه‌ي مفصلي بر «رساله‌ي توضيح المسائل منهاج فردوسيان» است، به طور كامل به اين سؤال، پاسخ داده شده است؛ اما به طور اجمالي عرض مي‌كنم: مسائل رساله‌ي توضيح المسائل منهاج فردوسيان به نحوي تنظيم شده است كه نظر آيات قرآن، روايات معتبر و فقه شيعي، تأمين گردد.
يعني كسي كه بر طبق فتاواي مندرج در اين رساله‌ي توضيح المسائل عمل كند، به قوي‌ترين احتمال، نظر شارع مقدس را عمل كرده است. البته توجه داشته باشيد كه احتياط در محذورَين ممكن نيست، لذا در چند مسأله‌ي اندك، بايد تقليد كرد.
نكته‌ي ممتاز، اين است كه چون مبناي مسائل در اين رساله، آيات و روايات و فتاواي جمهور فقهاست، با رحلت مجتهد خاص، تغييري در آن ايجاد نمي‌شود و كسي كه به آن عمل مي‌نمايد، با مُردن فلان مرجع تقليد، نيازمند جستجوي مرجع تقليد ديگر نمي‌گردد. به عبارت ديگر، هر گاه كسي به اين رساله عمل كند، به فرض غم‌انگيز، كه تمام مراجع معظم تقليد، يكباره چهره در نقاب خاك بكشند، هيچ تغييري در رويه‌ي او ايجاد نمي‌شود و دچار هيچگونه سردرگمي و تحيري نمي‌گردد. برعكس مقلدين مرجع خاص كه با مُردن او، به جستجوي اعلم بعدي بر مي‌آيند.
اين رساله‌ي توضيح المسائل، براي آزادمرداني تنظيم شده كه «ركن رابع» را بر نمي‌تابند. يعني بعد از «خدا» و «نبي» و «وصي»، سرسپرده‌ي غيرمعصوم نمي‌شوند؛ بلكه نظرات كارشناسان را مي‌گيرند و به نزديك‌ترين نظر به احتياط، عمل مي‌كنند.

موفق باشيد
حاج فردوسي


برچسب: منهاجي، نقد منهاج فردوسيان، اشكالات منهاج فردوسيان، اشكال حاج فردوسي، ظهور، امام زمان، ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۵۶:۲۶ توسط:هدي سينايي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :